Jakiej historii mody potrzebujemy dzisiaj?

Dawno już nie występowałem na konferencjach naukowych, dlatego z tym większą przyjemnością przyjąłem zaproszenie od organizatorów Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej, pt. „Moda w zwierciadle kultury. JĘZYK – LITERATURA – KULTURA”, czyli Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Pytanie, jakie wówczas sobie zadawałem, dotyczyło tego, o co czym chciałbym opowiedzieć, co jest dla mnie ważne i jednocześnie interesujące dla słuchaczek i słuchaczy.

Otóż ostatnio najbardziej nurtuje mnie to, na ile historia mody jaką znamy i jakiej się uczymy wzmacnia nasze dzisiejsze postawy wobec mody i jej rozumienie. To, czego się uczymy i to, o czym najczęściej czytamy, to tak naprawdę przemiany stylistyczne zachodzące na przełomie dzięsięcio- i stuleci. Przez całe dekady koncentrowaliśmy się na tym, co nosiły najbardziej zamożne warstwy społeczne. Trudno się jednak temu dziwić. Właśnie takie ubiory były z reguły przez muzea gromadzone, ale też i takie ubiory najczęściej przetrwały. Ciekawą zmianę perspektywy zaproponowała wystawa: „Street Style: from side walk to catwalk, 1940 to tomorrow” z 1994 roku, zaprezentowana w Muzeum Victorii i Alberta w Londynie. By przygotować tę ekspozycję potrzebowano ubiorów o zupełnie innym, niż dotychczas, profilu. Do tej pory bowiem tylko ubiory o wysokich walorach artystycznych i najwyższej jakości wykonania miały szanse zaistnieć w muzeum. Wystawa poświęcona modzie na ulicy wymusiła otwarcie się muzealników także na stroje znoszone, o niższych walorach artystycznych, czasem wręcz zniszczonych, jak przypadku ubiorów punków. Zmiana ta okazała się trwalsza niż sama wystawa.

A dziś, w 2019 roku jakie ubiory są najczęściej gromadzone? Co one mówią o dzisiejszej modzie? Czy faktycznie są reprezentatywne dla naszych czasów? Jakiej historii mody powinniśmy uczyć (się) w dzisiejszych czasach? Nawiasem mówiąc, to, że powinniśmy się jej uczyć pozostaje dla mnie oczywiste.

A zatem jakie pytania chcielibyśmy/ powinniśmy zadać przeszłości? Czego chcielibyśmy, a czego powinniśmy się od niej uczyć? O tych właśnie zagadnieniach będę opowiadał w Opolu, w dniach 08-09 października. Zapraszam serdecznie!

STRONA KONFERENCJI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s